Kohler 20RCAL-200SELS 20kW Aluminum Standbys Generator Systems (200A Service Disc. w/ Load Shedding)
+ Free Shipping
Category:
  • 20kW (LPG) / 18kW (NG) Air-Cooled Standby Generator
  • Fully Automatic Operation – Includes Automatic Transfer Switch
  • Premium 5-Year / 2000 Hour Limited Warranty
  • Backed by Kohler’s extraordinary reliability & performance
  • RXT 200A Service Entrance Rated Outdoor Automatic Transfer Switch
  • NEMA 3R Enclosure mounts between meter & main service panel
  • Built-In Load Shed – Manage (2) HVAC + (4) Non-Essential loads***
  • Kohler Command PRO® OHV Engine
  • Meets emission regulations for U.S. EPA & California
  • Powerful and reliable engine with hydraulic valve lifters
  • New 100% Corrosion-Proof Aluminum Enclosure
  • Aluminum base can be mounted on gravel or cement pad
  • Meets 181 MPH wind rating; Impact-resistant down to -30° F
  • Powerful Performance w/ PowerBoost™ Technology
  • Greater motor-starting ability for large electrical loads
  • Premium Power Quality (+/-1% Voltage Regulation)
  • Protects sophisticated electronics with low distortion (<5%THD)
  • Fast Response Time
  • Kohler™ generators restore power in as little as 10 seconds
  • New Silencer Reduces Sound Levels & Provides Quiet Operation
  • Maintains neighborhood solitude – approx 69 dB(A) at 7 m (23 ft)
  • RDC2 (6-Button) Digital Controller
  • Glare-resistant, 2-line 16-character display – No More Codes
  • ATS status via LED lights on controller; Built-In 2.5A Battery Charger
  • Real time clock allows you to easily set weekly exercise
  • Remote Monitoring System (Included)
  • Built-in Ethernet card, no hardware needed
  • Requires OnCue Plus Wireless Radio Kit For Wireless Monitoring (Sold Separately)
  • KOHLER® Energy Management App
  • Get real-time alerts on generator status, remote control & maintenance records
  • Easier Installation
  • Streamline design reduces time required to install generator
  • Installation Flexibility*
  • Can be installed within 18″ of a building / home
  • *Always check local building codes
    General Information
    Product Category
    Generator – Standby
    Overview
    Product Category
    Generator – Standby
    Weight
    555 Pounds
    Made in USA
    Yes
    Consumer Warranty
    5 Years
    Commercial Warranty
    5 Years
    Product Style
    Standby Generator
    Product Length
    47 Inches
    Product Width
    26.2 Inches
    Product Height
    32.2 Inches
    UPC
    Product Specs
    Voltage
    120/240 Single-Phase
    Frequency
    60 Hertz
    Rated Watts
    20000 Watts
    Fuel Type
    LP/Natural Gas
    NG Power Capacity
    18000 Watts
    LP Power Capacity
    NG Fuel Consumption @ 50% Load
    161 ft³/hr
    NG Fuel Consumption @ 100% Load
    281 ft³/hr
    LP Fuel Consumption @ 50% Load
    2.3 gallons/hr
    LP Fuel Consumption @ 100% Load
    3.9 gallons/hr
    Rated Amps
    83 Amps
    Decibel Rating @ 7m Learn More
    69 Run (64 Test) dbA
    Transfer Switch
    Automatic (Included)
    Transfer Switch Amperage
    200-Amps
    Battery
    Not Included (500 CCA)
    Enclosure
    Aluminum
    A/C Ton Rating
    2 x 5-Tons
    Transfer Switch Style
    Service Disconnect
    ATS Load Prioritizing
    Built-In
    ATS Load Shedding
    Built-In
    ATS Service Disconnect
    Yes
    Cooling System
    Air Cooled
    UL Listed
    Grade Type
    Emergency
    Wi-Fi Remote Monitoring
    Sold Separately
    Engine
    Engine Brand
    Kohler
    Starting System
    12v Auto Start
    CC
    999 CC
    Consumer Engine Warranty
    Commercial Engine Warranty
    Engine RPM
    3600 RPM
    Low Oil Alert/Shutdown
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Kohler 20RCAL-200SELS 20kW Aluminum Standbys Generator Systems (200A Service Disc. w/ Load Shedding)”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shopping Cart
Kohler 20RCAL-200SELS 20kW Aluminum Standbys Generator Systems (200A Service Disc. w/ Load Shedding)Kohler 20RCAL-200SELS 20kW Aluminum Standbys Generator Systems (200A Service Disc. w/ Load Shedding)