Westinghouse 28,000/20.000-Watt Tri-Fuel Portable Generators.
+ Free Shipping
Category:
Product Description
The Westinghouse WGen20000TFc tri fuel portable generator with CO sensor produces up to 28,000 peak watts and 20,000 running watts and runs on gasoline, propane, or natural gas. The heavy-duty 999 cc 4-stroke OHV Westinghouse V-Twin engine has a cast-iron sleeve and runs for up to 13 hours at 25% load on a 17.2-gallon gas tank, keeping you powered all day or night with a built-in fuel gauge, automatic low-oil shutdown, and GFCI outlets. Push button electric start and a remote start key fob makes starting easy. At less than 5% THD, you can safely power electronics like computers, phones and TVs. Copper windings help the unit produce cleaner power, run cooler and last longer. There are two 14-50R 50A outlets and two L14-30R 30A outlets. All are transfer-switch and interlock kit ready so they can power major appliances like air conditioners, refrigerators, sump pumps, as well as lights and entertainment centers at once with a single cord hookup. It also has a 120V L5-30R 30A outlet. Our exclusive 125A 240V AC terminal block lets a licensed electrician hardwire the generator directly to your home for full power delivery. A VFT data center shows voltage output, frequency, and lifetime hours for real-time information and maintenance alerts. Easily portable with never-flat wheels, handles, and lift bracket, it’ll have your house, travel trailer or jobsite powered in seconds. Backed by a 3-year limited warranty, lifetime tech support, and our Westinghouse Nationwide Service Network.
Product information
Brand Westinghouse
Wattage 28000 watts
Power Source Fuel Powered
Recommended Uses For Product Residential
Item Weight 557 Pounds
Voltage 240 Volts
Output Wattage 28000
Color Black
Product Dimensions 38″L x 35″W x 40.4″H
Model Name Open Frame Generators
Starting Wattage 28000 Watts
Running Wattage 20000 Watts
UPC 850032657785
Manufacturer Westinghouse Outdoor Power Equipment
Item Weight 557 pounds
ASIN B0CQN51MQB
Item model number WGen20000TFc
About this item
  • PLUG IN, POWER UP: Two 120/240V 14-50R 50A outlets, two 120/240V L14-30R 30A outlets, all transfer switch and interlock kit ready; one 120V L5-30R 30A outlet, four GFCI 120V 5–20R 20A standard duplex outlets; all have rubber covers; includes oil, funnel, and setup guide to get you going right away
  • MAX POWER OPTION: With high output designed for easy whole-home backup, our exclusive 125A 240V AC terminal block lets a licensed electrician hardwire the generator directly to your home for full power delivery without the limits of cords or outlets